Adana'da Gezilecek Noktalar

Adana'da Gezilecek Noktalar içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Sizin Adana kategorisinde yer alan Adana'da Gezilecek Noktalar yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Adana'da Gezilecek Noktalar

Bu yazımızda Adana'nın en gözde mekanlarında bahsettik.

Sabancı Merkez Camii

Adana ilinin sembolü haline gelmiş olan Merkez Camii. 13 Aralık 1988'de temeli atılmıştır caminin arazisi belediye tarafından Diyanet Vakfına devredilmiştir halkın bağışlarıyla caminin yüzde 50'lik kısmı tamamlanmıştır. Kalan kısmını ise Hacı Sabancı ve onun vefatından sonra Sabancı ailesi karşılamıştır ve caminin ismi ilk başlangıçta Merkez Cami olarak düşünülmüş daha sonra Sabancı ailesinin katkılarından dolayı Sabancı Merkez Camii olarak belirlenmiştir cami büyük bir park içerisinde olup hemen yanı başında Seyhan Nehiri geçmektedir.

Taşköprü

Adana'nın bir diğer sembolü ise Taşköprü'dür yapılışı hakkında bir çok rivayet vardır. onlardan bazıları. 850’lerde Adana’yı ziyaret eden tarihçi Victor Langlois, köprünün Roma İmparatoru Hadrianus (M.S. 76 – 138) tarafından yaptırıldığını, hatta adını taşıyan kitabenin 1841 yılında mevcut olduğunu söylemiş. Ancak o kitabe günümüzde kayıpmış. Roma Dönemi ile ilgili bir diğer kanıt Adana Arkeoloji Müzesi’ndeki Grekçe Kitabe. O kitabeye göre Taşköprü, Roma İmparatorluğu döneminde, 4. yüzyılda Mimar Auxentius tarafından yapılmış.  Osmanlı’da III. Ahmet, Abdülmecid ve II. Abdülhamit zamanında onarım geçirmiş olan köprü, Cumhuriyet Tarihinde  1948'de Karayolları tarafınca onarılmış son olarak 2000'li yılların başında son bir bakım çalışması yapılmıştır bu çalışmaların sebebi ise köprünün sürekli olarak kullanılmasıdır. Son çalışmadan sonra trafiğe kapatılmıştır.

Büyük Saat

Adana'da bulunan tarihi yapılardan birisi de eski şehir merkezinde bulunan saat kulesidir 1881 yılında o dönemin Valisi Ziya Paşa  döneminde inşası başlamış ve 1882 yılında Vali Abidin Paşa döneminde tamamlanmıştır. 32 metre yüksekliğinde olan saat kulesi 1925 yılında büyük bir saat saat getirilip takılmıştır.

Adana'da Gezilecek Noktalar içeriği, 04 Şubat 2019 tarihinde biAdana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha