Adana Bebekli Kilise (Aziz Pavlus Katolik Kilisesi)

Adana Bebekli Kilise veya Aziz Pavlus Kilisesi, üzerinde Meryem'in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adana'nın merkezindeki İtalyan katolik kilisesidir. Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir


Bebekli Kilise | Adana’nın Tarihi Kiliseleri

Bebekli Kilise (Saint Paul Church), Aziz Pavlus Kilisesi, Adana ili Tepebağ ilçesinde 1880’li yıllarda, Saint Paul adına yaptırılmış, bir İtalyan Katolik kilisesidir. Kilisenin tepesinde, 2.5 metre boyunda tunçtan yapılmış Meryem Ana heykeli bulunmaktadır. Bu heykelin bebeğe benzemesi nedeniyle bu isim verilmiştir.

Adana Bebekli Kilisesinin, Ermeni Apostolik Kilisesi olarak yapılmıştır. Adana’da Ermeni cemaati, sözde 1915 Ermeni soykırımından sonra Adana’da Ermeni cemaati şehri terk ettiğinden, Bebekli kilise Katolik Cemaate verilmiştir. Adananın kültürel zenginliklerinden biridir.

Ayrıca adı Aziz Pavlus Kilisesidir. Aziz Paul (Pavlus) (Lat: Sanctus Paulus, Yun: Agios Paulos)Pavlik Kiliselerin kurucusu Hıristiyan misyonerdir. İsa devrinin Ferisi Yahudilerindendir ve Roma vatandaşıdır.) Tarsus doğumludur. Asıl adı Saul ‘dür. Yeni Ahit’te ve Luka’nın yazdığı İncil’de önemli bir yere sahiptir. Bu Kilise Pavlus adına yaptırılmıştır.

Bebekli Kilise’si hem Katolik Cemaati, hem de Protestan Cemaati tarafından kullanılmaktadır.

Adana’daki Aziz Pavlus Kilisesi, halk tarafından Kilisenin çatısı üzerindeki Meryem Ana heykelinin küçük bir çocuğu indirdiği için “Bebekli Kilise” diye de adlandırılır. Kilise hem Katolik Cemaati, hem de Protestan Cemaati tarafından müşterek bir şekilde kullanılmaktadır.

Bebekli Kilisesi Nerede? 

Adana Seyhan Şehir merkezinde yer aldığı için toplu taşıma araçları tümü ile gidilir. İçeriyi gezmek için pazartesi- çarşamba- cumartesi saat 14:00-16:00 arası gitmeniz gerekiyor.

Bebekli Kilise Ayin saatleri

  • Pazar günü 11.00’de Türkçe ayin yapılmaktadır.
  • Pazartesi’den Cuma gününe kadar, her saat 08:00’da Türkçe ayin yapılmaktadır.
  • Bebekli Kilisenin Adresi

  • Dr. Sadık Ahmet Bulv. 2000 Evler M.79 Sk. Türkiye/Adana/SEYHAN

Tel: 0322 248 31 31Fax: 0322 239 44 00

 

Adana Bebekli Kilise (Aziz Pavlus Katolik Kilisesi) içeriği, 30 Ekim 2020 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha