Şehrin Tek Kilisesi: Bebekli Kilise

Şehrin Tek Kilisesi: Bebekli Kilise içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Şehrin Tek Kilisesi: Bebekli Kilise yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Şehrin Tek Kilisesi: Bebekli Kilise

Adana Bebekli Kilise veya Aziz Pavlus Kilisesi, üzerinde Meryem'in tunçtan heykelinin bulunduğu, tahminen 1880-90 yılları arasında yapılan Adana'nın merkezindeki İtalyan katolik kilisesidir.

Ermeni Apostolik Kilisesi olarak inşa edilmiştir. 1915 Ermeni Kırımı'ndan sonra Adana'da Ermeni cemaat kalmamıştır ve Bebekli kilise Katolik Cemaate verilmiştir. Kilisenin tepesindeki Meryem Ana’nın 2.5 metrelik tunç heykeli bebeğe benzetildiği için halk arasında Kilisenin ismi "Bebekli Kilise" olarak geçer. Kilise Pavlus adına yaptırılmıştır. Kilise hem katolik cemaati, hem de Protestan Cemaati tarafından kullanılmaktadır. Kilise, 2011 yılında kılıç ve bıçakla saldırıya uğramış, İsa ve Meryem ikonaları kırılıp, eşyaları tahrip edilmiştir. Öte yandan, saldırganlar verdikleri ifadelerinde ise Ogün Samast'a özendiklerini söylediler.

Nerede ?

Adres: Tepebağ Mahallesi, 27046. Sk. 18 A, 01010 Seyhan/Adana Açılış tarihi: 1870

Şehrin Tek Kilisesi: Bebekli Kilise içeriği, 28 Ocak 2019 tarihinde biAdana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha