Türk Kahvesi Gebelikte Zararlı Mıdır?

Türk Kahvesi Gebelikte Zararlı Mıdır? içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Genel kategorisinde yer alan Türk Kahvesi Gebelikte Zararlı Mıdır? yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Türk Kahvesi Gebelikte Zararlı Mıdır?

Gebelik döneminde tüketilmesi zararlı mı değil mi en çok merak edilen besinlerden biri olan Türk kahvesi içerisinde bulundurduğu kafein bakımından çok da tavsiye edilen bir içecek olarak görülmemektedir.

Kafein belli bir miktarda tüketildiğinde vücuda olumsuz bir etki yapmaz fakat gebelikte bu miktarın da ayarlanması oldukça önemlidir. Ayrıca kafeinin yol açtığı bazı yan etkiler de hamilelikte anne ya da bebeğin sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden gebelik döneminde tüketeceğiniz Türk kahvesi miktarını ayarlamanızda fayda vardır. Bu yazıda da Türk kahvesi gebelikte zararlı mı? Sorusuna cevap niteliğinde derlenen bilgileri bulabilirsiniz.

Kafeinin Bebeğe Aktarılması Durumu

9 ay boyunca anne karnında beslenmek durumunda olan bebekler annenin besin olarak tükettiği pek çok şeyden faydalanırlar. Bu yüzden ister istemez gün içerisinde içtiğiniz Türk kahvesinin kafein dozu bebeğinize de aktarılmış olacaktır. Bebek bünyesi açısından pek de uygun olmayan kafein doğumdan sonra bir takım sorunlara da sebebiyet verebilir. Emzirme döneminde dahi alınan kafein miktarının bebeğiniz açısından zararları mevcut olduğundan gebelik ve sonrasında tüketmeniz gereken kafein miktarını ayarlamanız oldukça önem teşkil etmektedir.

Çarpıntı ve Baş Dönmesi Gibi Durumların Tetiklenmesi

Türk kahvesi içerisinde bulunan kafein az tüketildiğinde her ne kadar çarpıntı ya da baş dönmesi gibi yan etkilere yol açmasa da gebelik dönemi oldukça hassas bir dönem olduğundan bu konuda ayrıca bir özen gösterilmesinde fayda vardır. Hamilelik döneminde genellikle yaşanan tansiyon rahatsızlıklarını da tetikleyen bir özellikte olan kafein zaman zaman baş dönmelerine yol açabilir. Bunu yanı sıra kalbe etkisi de göz ardı edilmemesi gereken kafeinin bazı durumlarda çarpıntı ve kalp ritminde düzensizliklere yol açtığı da doktorlar tarafından belirtilen bir durumdur. Dolayısıyla bu gibi durumların tetiklenmemesi ve daha rahat bir gebelik dönemi geçirebilmeniz için tükettiğiniz Türk kahvesi miktarına özen göstermelisiniz.

Uyku Bozuklukları

Gebelik dönemi her anlamda anne adayının rahat ve verimli geçirmesi gereken bir dönem olduğundan anne ve bebek sağlığı için uykunun oldukça faydalı olduğu kanıtlanmış bir gerçektir. Dolayısıyla günlük tüketilen Türk kahvesinin yol açabileceği uykusuzluk gibi durumlar ile karşılaşmamak için tükettiğiniz kafein miktarına dikkat etmenizde fayda vardır.

Türk Kahvesi Gebelikte Zararlı Mıdır? içeriği, 28 Mayıs 2019 tarihinde Adana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha