SSD’yi Temizlemek ve Ayarlamak Hakkında Bilgiler

SSD’yi Temizlemek ve Ayarlamak Hakkında Bilgiler içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Bilim & Teknoloji kategorisinde yer alan SSD’yi Temizlemek ve Ayarlamak Hakkında Bilgiler yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

SSD’yi Temizlemek ve Ayarlamak Hakkında Bilgiler

Manyetik sabit diskler her modern PC’nin en sorunlu bileşenidir. Bu nedenle, fazla doldurma ve veri kaosuna izin verilmemeli ve sistem daha da yorulmamalıdır.

Disk ne kadar dolu olursa, işlemler de o kadar yavaş olur. Bu özellikle yazma işlemi için geçerlidir, zira okuma başlıkları birbirinden uzakta olan boş alanlar arasında atlamak zorunda kalırlar. Fakat bu sabit diski toparlama işlemi hiç ama hiç kolay değil. Çoğu zaman sorunsuz biçimde neyi sileceğinizi bulmak zordur ve Windows Gezgini gizli gereksiz boşlukları bulma konusunda hiç başarılı değil. Genel olarak kendi oluşturduğunuz dizinler ve dosyalarla başlamalısınız. Geçici dosyalar ve indirilenler klasörü başlamak için iyi bir noktadır. TreeSize Free aracı büyük verileri içeren klasörleri tespit edebiliyor. “cwindows” gibi klasörlerde aşırı büyük alt klasörler bulacaksınız. Özellikle de “WtnSxS”. Fakat bu konumlardan el ile hiçbir şey silmemeli ve geçici klasörleri ellememelisiniz. WinSxS klasörü özellikle dosyalar için bağlantılar içerir. Yani bu alan aslında dolu değildir. CCleaner bu anlamda sorunsuz bir temizleme aracıdır. Fakat bazı hususlara dikkat etmelisiniz yoksa örneğin bu araç tarayıcı geçmişinizi de silebilir. Arka planda, Windows dosyaların düzgün bir şekilde dağıtılmasıyla (yani aşırı dağılmamış bir şekilde) ilgilenir. Fakat bunun esaslı bir birleştirme yapmak yerine sisteme fazla yüklenmemeye özen gösterdiğini ve efektif olmadığını belirtelim. Sonuç olarak disk birleştirmeden zarar gelmez. Hatta biraz hızlanma bile sağlanabilir. PiriformDefraggler birleştirme için idealdir, tek tek klasörleri de birleştirebilir. Bu da fazlaca yazılıp okunan klasörler için idealdir.

SSD Hızını Sağlamak

Bir SSD her zaman son sürüm gömülü yazılım kullanmalıdır, böylece daha iyi performans sunar ve sorunlarda arınmış olur. Daha da ötesinde, Windows da SSD’ye uygun hale gelmelidir. Bu ikisini de Samsung Magician gibi özel bir yazılımla başarabilirsiniz. Bu yazılım en son sürümü üreticinin sitesinden indirir ve Windows’ta kendiliğinden başlatır.

Eğer ilk nesil bir SSD kullanıyorsanız, hızı eskisi gibi değildir. Zira trim teknolojisine sahipolmadığından, eski bir SSD işletim sistmeinin sildiği dosyaları fark etmez.

Uzun süreli kullanımdan sonra, böyle SSD’ler özellikle yazma işlemlerinde yavaş kalmaya başlarlar. Böylesi bir durumda, tek yapabileceğiniz sistemi baştan ayarlamak olacaktır. Bunu yapmak için, sistemin bir tam yedeğini alın, SSD’yi fabrika ayarlarına döndürün ve yedeği SSD’ye geri yükleyin.

SSD’yi Temizlemek ve Ayarlamak Hakkında Bilgiler içeriği, 27 Ocak 2019 tarihinde Adana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha