Bebeğinizin Sağlığına Zarar Verecek Yiyecekler

Bebeğinizin Sağlığına Zarar Verecek Yiyecekler içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Genel kategorisinde yer alan Bebeğinizin Sağlığına Zarar Verecek Yiyecekler yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Bebeğinizin Sağlığına Zarar Verecek Yiyecekler

Bebekler bir müddet anneleri tarafından emzirilerek beslenirler. Ancak bir müddet sonra bebeğin emzikten kesilmesi ve katı gıdalarla beslenmeye başlaması gerekir. Bebeklerin bağışıklık sistemlerinin ve iç organlarının gelişmeye devam ettiğini bebeğinizin sağlığına zarar verecek yiyecekler olduğunu unutmamak gerekir.

Bebeğin Gelişimi İçin Önemli Dönemler

Bebekler için 1 yaşına kadar olan süreç çok önemlidir. Bu süreçte bebeğin hem besin noksanlığı çekmemesi hem de doğru besinlerin verilmesi sağlanmalıdır. Daha sonrasında 0-2 yaş olduğu aralık vardır. Bu aralıkta bebeklerin beyin gelişimleri çok hızlı ilerlemeye başlar. Bu süreçte çocuğun beyin gelişimini destekleyici gıdalara ulaşması sağlanmalıdır. 0-2 yaş aralığında bebeğini dengeli besleyen anne babalar sayesinde bebeklerin akut ve kronik hastalıklarının önüne geçilebilir ya da hafif atlatması sağlanabilir.

Bebeğe 1 Yaşına Kadar Yedirilmemesi Gereken Yiyecekler

Bal bebeğin 1 yaş sürecinde yememesi gereken gıdalardandır. Sebebi ise balın yapımında birçok polen kullanılır. Bebekte alerji gelişimi sebep olabilen bu polenler sebebiyle yememesi en doğrusu olacaktır. Yine yumurtanın ak dediğimiz kısmı bebekler için alerjik maddelere sahiptir. Dünya sağlık örgütü 9 aydan sonra yavaş yavaş yedirilmeye başlanmasını öneriyor. İnek sütü başka bir hayvana ait olduğu için yine alerjiye sebep olabilir. Direk olarak 1 yaşına kadar verilmemesi gerekir. Ancak mayalamadan sonra yoğurt olarak yedirilmesinde sakınca yoktur. 6 ayı geçen bebeklere doğal mayaladığınız yoğurdu her gün yedirmeniz oldukça faydalı olacaktır. İnek sütü aynı zamanda demir eksikliği problemlerine yol açıyor. Bu sebepten 1 yaşından sonra verilmesi öneriliyor.

Bebeğe Kesinlikle Yedirilememesi Gereken Yiyecekler

Sakatat dediğimiz hayvanların iç organları bebeğe kesinlikle yedirilmemelidir. Özellikle de beyin gibi organlar viral bir enfeksiyon geçirmiş olabileceği için hiçbir zaman vermeyin. Sadece karaciğerin verilmesinde sakınca yoktur. Kafein içerikli yiyecekleri bebeğinize katiyen vermeyin. Bunlar bebeği hem sinirli yapar hem de kalsiyum emilimini azaltır. Kakao içeren yiyeceklerden ve kahve içeceklerden uzak tutun. Çayın bir çocuğun beslenmesinde asla yeri yoktur. 1 yaşında değil hiçbir zaman verilmemelidir. Kansızlığa sebep olduğu gibi faydası da yoktur.

Bebeğinizin Sağlığına Zarar Verecek Yiyecekler içeriği, 28 Mayıs 2019 tarihinde Adana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha