Adana Yumurtalık

Adana Yumurtalık içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana Yumurtalık yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Adana şehir merkezine 80 km, komşu Ceyhan‘a 30 km aralıkta olan Yumurtalık, Adana’nın tarihi Orta Çağ’a kadar uzanan ilçesi. Akdeniz’de 5 km uzunluğunda, kumsal şeridine sahip Yumurtalık, Adanalıların yazları denize girmek için tercih ettikleri bir adrestir.

Ceyhan Nehri ağzı ve Yumurtalık Körfezi arasında olan alanda bulunan ve Yumurtalık Lagünü, Yelkoma Gölü, Ömer Gölü, Yapı Gölü ve Darboğaz Gölü lagünleri, Tuzcul bataklıklar, tatlı su bataklıkları, çamur düzlükleri, sazlıklar, kumullar ve bir çam ormanından oluşan, dev bir sulak alan sistemini oluşturuyor. Yumurtalık Lagünü’nün göl lagünleri, kıyı kumulları, bitki ve hayvan türleri ile oluşturduğu kompleks yapısının, su kuşları bakımından büyük değere sahip olması nedeniyle 1994’te Tabiatı Koruma Alanı ilan edildi. 2005’te ise Uluslararası Öneme Sahip Sulak Alanlar Listesi’ne dahil edilen Yumurtalık Lagünü’ne ulaşım Adana-Karataş-Yumurtalık yolu (70 km) veya Adana-Ceyhan-Yumurtalık yolu (90 km) üzerinden sağlanıyor. Adana sahil kesiminde bulunan Yumurtalık, antik çağa kadar uzanan tarihi, kültürel değerleri, tertemiz ve berrak denizi ile Adana yaz turizminin gözde yerlerinden.

Adana Yumurtalık içeriği, 21 Mart 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha