Adana Tarihinin Vazgeçilmezi; Ulu Cami

Adana Tarihinin Vazgeçilmezi; Ulu Cami içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana Tarihinin Vazgeçilmezi; Ulu Cami yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Ramazanoğulları Camii veya Adana Ulu Cami, Adana’da bulunan 16. yy.’dan kalma tarihi bir camii olarak bilinir. Ramazanoğulları Beyliği’nin başyapıtı olan ulu cami, şehrin en önemli tarihi yapılarından sadece birisidir.

Adana Ulu Cami, Ramazanoğlu Beyliği’ne ait en önemli eserdir. Selçuklu, Artuklu, Memlük, Zengi ve Osmanlı üsluplarını sentezleyerek bünyesinde barındıran bu ünik eser; türbe, medrese, mescit, imaret, hamam, arasta, çeşme ve çarşılarla birlikte bir külliye meydana getirir. İnşa tekniği ve fonksiyonu bakımından, farklı birçok bölümden meydana gelen caminin, bazı kısımlarını tarihlemek zordur. Bu işi güçleştiren diğer bir faktör, caminin başka bir yapının yerine inşa edilmiş olmasıdır. Yapıdaki malzeme farklılıklarına, konumlanmasına ve dilatasyon çizgilerine bakıldığında, eserin topyekûn ele alınmadığı, bazı kısımların sonradan ilave edildiği görülür. Yapıdaki en eski kitabe, 1508-1509 tarihini gösterirken; bani olarak bilinen Halil Bey’in sandukası, 1510 yılını gösterir. Bu durumda yapı, o tarihlerden önce başlanmış ve baninin ölümü üzerine ara verilmiş olabilir. Nitekim harimin, kıble duvarının pencere yukarısına kadar ortası kaba, kenarları ince yontulmuş taşlardan yapılırken, üst kısımların ve diğer yerlerin hep ince yontulmuş taşlardan yapılması da, inşada ara verildiğinin belirtilerinden birisi olarak gösterilebilir.

Adana Ulu Cami Tarihi

Mimarı olan Bani Ramazanoğlu Halil Bey'in başyapıtıdır. Yapıya ait 3 kitabe yer alır. Bunlardan en eskisi, doğu taç kapı üzerinde yer alan 1508-1509 tarihli olup, Ramazanoğlu Halil Bey’e aittir. Minber üzerinde yer alan kitabede, inşanın 1520 yılında bittiği bilgisine ulaşılır. Batı taç kapıda ise, 1541 tarihli kitabe yer alır. Bu kitabede, Piri Bey ismi geçmektedir.

Nerede?

Adres: Ulucami Mahallesi, Kızılay Cd., 01010 Seyhan/Adana

Adana Tarihinin Vazgeçilmezi; Ulu Cami içeriği, 04 Mart 2019 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha