Adana Tarihi; Subhi Paşa Konağı

Adana Tarihi; Subhi Paşa Konağı içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana Tarihi; Subhi Paşa Konağı yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Adana Tarihi; Subhi Paşa Konağı

Adana ilimiz bir çok tarihi olaya şahitlik etmiştir. Ve tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Gel görelim ki o tarihin içinden günümüze kadar ulaşmış olan bir bina vardır.

Suphi Paşa Konağı, 19. Yüzyıl Osmanlı devlet adamı Abdüllatif Suphi Paşa tarafından yaptırılmış üç katlı tarihi bir konaktır. İtalyan bir mimar tarafından 1845-1854 yılları arasında inşa edildiği bilinmektedir.
ALT KAT Çalışma Odası: Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonraki yıllarda çıkan yerel gazetelerden Yeni Adana, Türk Sözü, Çukurova, Dirlik gazetelerinin yer aldığı odadır. Kütüphane: Osmanlıca ve Türkçe yazılı 2000’e yakın kitap vardır. Kitapların çoğu bağış yoluyla sağlamıştır. ÜST KAT Sofa: Emekli subay Nevzat Duruak tarafından yapılmış olan Atatürk’ün mumdan heykeli bulunmaktadır. Yatak Odası: Pirinç karyola, sim işlemeli yatak, masa örtüsü, ayrıca Maraş işi iki koltuk ve elbise dolabı bulunmaktadır. Çalışma Odası: Maraş işi koltuk, masa, sandalye, telefon, dolap ve Atatürk’ ün portresi bulunmaktadır. Basın Odası: Vitrin içerisinde Yeni Adana Gazetesi’nin ciltlenmiş Pozantı nüshaları ve çalışanlarının çerçeveli resimleri bulunmaktadır. Mücahitler Odası: Gani Girici’nin ve bazı mücahitlerin portreleri, Gani Girici’ ye ait madalya ve Atatürk’ün ölüm anına, 9:05’eayarlanarak durdurulmuş bir saat bulunmaktadır. Oturma Odası: Cevizden sandalye, nargile, madeni mangal, kilim ve halılar yer almaktadır.
Tarihte Abdüllatif Suphi Paşa’nın ailesi ile birlikte yaşadığı konak, daha sonra oğlu Hamdullah Suphi Bey tarafından Türk Ocağı binası olarak kullanılmıştır. 1970 yılında İstanbul Üniversitesi tarafından rektörlük binası olarak kullanılmak üzere satın alınmış ve 1970-1984 arasında üniversiteye rektörlük binası olarak hizmet etmiş ve mimari değişikliklere de uğramıştır.
İskenderpaşa Mahallesi, 936 ada 2 parselde bulunan konağın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri hazırlatılarak Koruma Kurulu’na sunulmuş olup, tüm projeler 2009 yılında onaylanmıştır. Mülkiyeti İstanbul Üniversitesi’ne ait yapının mühendislik projeleri de tamamlanmış olup, 2010 yılında söz konusu projeler restorasyonu yapılmak üzere İstanbul Üniversitesi’ne teslim edilmiştir.  

Adana Tarihi; Subhi Paşa Konağı içeriği, 20 Şubat 2019 tarihinde biAdana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha