Adana Sirkeli Höyüğü

Adana Sirkeli Höyüğü içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana Sirkeli Höyüğü yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.

Adana Sirkeli Höyüğü

Adana‘nın 40 km doğusunda eski Misis-Ceyhan karayolu üzerinde yer alan Sirkeli köyünde Ceyhan Nehri kenarında bulunan bir höyüktür. Hemen yanında bir kaya kütlesinin üzerinde Muvattali Kabartması bulunmaktadır.

Sirkeli Höyük, Kilikya Kapıları üzerinden Suriye‘den Orta Anadolu‘ya ulaşan tarihi yol üzerinde yer almaktadır. Ceyhan Nehri’nin karşı yakasında bulunan, bir Ortaçağ Kalesi olan Yılan Kalesi, buradan geçen Bağdat demiryolu ve modern otoyol, Sirkeli Höyük‘ten geçen bu tarihi yolun önemini göstermektedir. Sirkeli Höyük, 300×400 m büyüklüğünde ve 30 m yüksekliğindedir. Nehrin diğer yakasında da yerleşimin devam ettiği tespit edilmiştir. Oval bir biçime sahip olan yerleşimin kuzeyinde trapez biçimli bir düz alan ve güneybatıdan kuzeydoğu yönüne doğru devam eden bir kayalık görülebilmektedir. Bu kayalığın kuzeydoğu kenarında iki tane kaya kabartması yer almaktadır. Yerleşim, Kalkolitik Dönem‘den itibaren (yaklaşık M.Ö. 5000‘den itibaren), Tunç (M.Ö. 3000–1200) ve Demir Çağları (M.Ö. 1200–300) boyunca, Roma Dönemi‘ne (M.S. 100) kadar iskan edilmiştir. Genel olarak, bütün bu buluntular, Sirkeli Höyük‘ün, antik kaynaklardan bilinen bir ticaret ve kült kenti olan Lawazantiya olduğuna işaret etmektedir. Mısır Firavunu II. Ramses ile dünyadaki en eski barış antlaşmasına imza atan Hitit kralı II. Hattuşili‘nin eşi ve Aşk Tanrıçası Sawuska‘nın rahibinin kızı olan Hitit Kraliçesi Puduhepa, bu kentte doğup büyümüştür. Yerleşimin coğrafi açıdan kilit oluşturan bir konumda bulunması, buraya kaya kabartmalarının yapılmasını etkilemiştir.Hitit Kralı II. Muvatalli‘yi gösteren kabartma bilinen en eski Hitit kabartmasıdır.

Adana Sirkeli Höyüğü içeriği, 08 Mayıs 2019 tarihinde biAdana.com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha