Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi

Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Sizin Adana kategorisinde yer alan Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


1839 seneninde duyuru edilen Tanzimat Fermanı, Gayrimüslimlere kendilerini yönetebilme, okul ve iman yerleri yapabilme imkanı sağlamıştır. Bu dönemde, Anadolu şehirlerinde dikkat çekici ölçüde kilise yapılmıştır.

Batıdaki kapı üstünde, mermer levha üzerindeki Rumca dokuz satırlık kitabeye göre yapı, 1845 seneninde Rum cemaati tarafından yaptırılmıştır. Bölgenin arkeolojik zenginliklerini sergilemek emeliyle,1924 seneninde, Adana Daha önceki Yapıtlar Müzesi'nin kurulmasına karar verilmiş ve müze müdürlüğü için "Alyanak" lakabıyla tanınan Halil Kamil Bey görevlendirilmiştir. Müze binası için, öncelikle Taş Köprü'nün yakınlarında bulunan Cafer Ağa Medresesi uygun görülmüştür. Bir müddet hizmet verildikten sonra kullanılamayacak vaziyette olan yapının yıkılmasının hemen peşinden, Rum Kilisesi'ne taşınmıştır. 1937 seneninde, Müze Müdürü A. Rıza Yalgan'ın, Çukurova'nın Etnografyasını anlatmak emeliyle müzeye yeni bir bölüm ilave etmesiyle beraber, "Adana Arkeoloji Müzesi'nin" yanı sıra "Etnografya Müzesi" ismini da almıştır. A.R. Yalgan böylelikle, yurdumuzda ilk açık hava müzesini kurmuştur. 1950 seneninden itibaren Adana Müzesi olarak hizmet veren bina, 1972 seneninde Arkeoloji Müzesi'nin açılıp bir hayli yapıtın yeni müzeye taşınmasıyla müze deposu olarak işlev görmüştür. 1983 senenindeki onarım çalışmasıyla Etnografya Müzesi isimi ile tekrar Müze işlevi kazandırılmıştır. 2008 seneninde Kültür ve Turizm Bakanlığınca binada restorasyon çalışmalarının başlatılmasından dolayı etnoğrafik yapıtlar, mevcut Arkeoloji Müzesine taşınarak 2013 seneninde başlayan restorasyon çalışmaları, 2015 seneninde bitirmiş olup, Adana Kuruköprü Kilise Abide Müzesi olarak hizmete açılması tasarılanmaktadır.

Adana Kuruköprü Anıt Müzesi ve Geleneksel Adana Evi içeriği, 19 Ekim 2018 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha