Adana Ceyhan Ulu Camii

Adana Ceyhan Ulu Camii içeriğini okuyabilir, Gaziantep.com Gez & Gör kategorisinde yer alan Adana Ceyhan Ulu Camii yazısını değerlendirebilir ve yorum yazabilirsiniz.


Ceyhan Ulu Camii

Ceyhan Ulu Camii,  Adana, Ceyhan ilçesinin merkezinde  geniş bir meydan ortasında bulunan Ulu Cami, aynı zamanda Abdülkadir Ağa Camii ismiyle de tanınmaktadır.1868 tarihinde Koban muhacirlerinden Nogaylardan Abdülkadir Ağa tarafından yaptırılan camii Ceyhan ilçe merkezinde bulunmaktadır.

Ceyhan Ulu Cami Tarihçesi

1285 H. (1868) tarihinde Koban muhacirlerinden Nogaylardan Abdülkadir Ağa tarafından yaptırılmış olan Ceyhan Ulu Cami, önce üç sıra halinde kıble duvarına paralel beşerden, onbeş kubbeli tuğla bir yapı iken. 1946 yılında mevcut caminin ihtiyaca yetmemesi neticesinde, kıble yönde genişletilerek iki sıra kubbe daha ilâvesi ile yirmibeş kubbeli hale getirilmiştir. Tuğladan yapılmış olan beden duvarları, içten dört sıra halinde sütunların taşıdığı kemerlere istinat eden kubbeler ile örtülmüştür. Sütunları birleştiren yuvarlak kemerler renkli taş şeklinde boyanarak cami içine değişik bir görünüş kazandırılmıştır. Kubbeler içte kürevi olmasına rağmen dıştan hafif sivriltilmiş olup evvelce kiremitle kaplı bulunmakta idi. 100 yıla yakın bir geçmişi olan eserin büyük bir sanat değeri bulunmamaktadır.    

Adana Ceyhan Ulu Camii içeriği, 19 Ekim 2018 tarihinde BiAdana.Com sitesinin Keşfet bölümüne eklenmiştir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha