Tayyibe Gülek

Tayyibe Gülek
  • Doğum Tarihi 1968-01-01
  • Doğum Yeri Adana
  • Meslek STK Yöneticisi, Ekonomist, Milletvekili, Siyasetçi

Ekonomist, siyasetçi, XXI. Dönem Adana Milletvekili – 57. Hükümet Devlet Bakanı. 1968, Adana doğumlu. Tam adı Tayyibe Gülek Domaç. Devlet ve siyaset adamı Kasım Gülek ile Nilüfer Şakire hanımın kızıdır.   Politika dünyasından birçok önemli kişinin girip çıktığı, memleket meselelerinin konuşulduğu bir ev ortamında büyüdü. ‘Karizmatik’ olarak tanımladığı babasından ışık aldı. Onun yabancı dillere olan merakı yüzünden henüz ilkokuldayken İngilizce ve Arapça öğrenmeye başladı.

İlkokulu Ankara'da bitirdikten sonra Amerika'da yaşayan teyzesinin yanına gitti ve liseyi New York Trinity okulunda bitirdi. 1987 yılında Harvard Üniversitesi Ekonomi Bölümüne girdi ve burayı şeref listesinde yer alarak (1991) bitirdi. Yüksek lisans öğrenimini ise London School of Economics (1991-92)’te yaptı. 1996 yılında Belçika'da Avrupa Birliği kursuna katıldı.

Babası Kasım Gülek, “Devlete olan borcunu ancak devlette çalışarak ödeyebilirsin” dediği için 1994 yılında Başbakanlık’ta danışman olarak çalışmaya başladı. 1999 yılına kadar aralıksız olarak sürdürdüğü bu görevi sırasında; Bakü-Ceyhan boru hattı, ekonomi koordinasyonu, Avrupa Birliği koordinasyonu, Güneydoğu Anadolu kalkınma projesi ve devlette toplam kalite yönetiminin uygulanması konularında görev yaptı. 1996 yılında gazeteci Murat Birsel’le evlendi ve bir yıl sonra ayrıldı.

11 Ocak 1999’da Başbakanlıktaki görevimden istifa ederek politika yaşamına girdi ve 18 Nisan 1999 seçimlerinde Demokratik Sol Parti (DSP) listesinden XXI. Dönem (18.04.1999 – 03.11.2002) Adana Milletvekili seçildi.

12 Temmuz 2002 tarihinde Kıbrıs'tan ve yurt dışında yaşayan vatandaşlardan sorumlu Devlet Bakanlığı görevine getirildi.

Meclis’te görev yaptığı sürede Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Türk Delegasyonu Üyesi ve Batı Avrupa Birliği Türk Delegasyonu Üyesi olan Gülek, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde Hukuk ve İnsan Hakları Komisyonu Başkanvekilliğinin yanı sıra Kadın-Erkek Eşitliği Komisyonu Üyeliği yaptı.

3 Kasım 2002 seçimlerinde DSP’nin Meclis dışında kalması nedeniyle milletvekili seçilemeyen Gülek,  2004 yılından itibaren Ankara merkezli olarak faaliyet gösteren düşünce-araştırma merkezlerinden  USAK "Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu" Uluslararası Stratejik Araştırmalar Kurumu)’ın  Onursal Başkanlığını yürütmektedir.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha