Demet Sabancı Çetindağ

Demet Sabancı Çetindağ
  • Doğum Tarihi 1965-12-13
  • Doğum Yeri Adana
  • Meslek İş Kadını

İş kadını. Demsa Group Kurucu Ortağı ve YK Başkan Yardımcısı. 13 Aralık 1965 tarihinde Adana'da Hacı Sabancı ve Özcan Sabancı çiftinin kızı olarak dünyaya geldi. Londra'da bulunan Richmond College'da işletme üzerine eğitim aldı. 1988 yılında tahsilini tamamlayarak Türkiye'ye geri döndü. 1988 yılında Teksa A.Ş.'de çalışmaya başladı. Bu kurumda çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra 1995'de Sabancı Grubu'nun ilk sanayi atılımı olma özelliğini taşıyan Bossa T.A.Ş.'ne geçti.

2003-2008 yılları arasında Bossa T.A.Ş. ve Yünsa A.Ş.'nin yönetim kuruluğu üyeliğini yaptı. 2006 yılında Mediasa Media Group'u kurdu. Şirketi medya, perakende, turizm, sağlık, denizcilik, inşaat ve sanat alanlarında faaliyet göstermektedir.

2009'da Sabancı Holding'ten ayrılan abisi Ömer Sabancı ile birlikte Densa Holding'i kurdu. Uluslararası deniz taşımacılığı yapan şirketin 1.5 milyon ton taşıma kapasiteli filosunda, toplam 20 yük gemisi bulunmaktadır. Demet Sabancı Çetindoğan'ın Cengiz Çetindoğan ile evliliğinden Pırıl, Merve ve Cevdet adlarında 3 çocuğu vardır.

Galeries Lafayette mağazasını Nisan 2017’de İstanbul’da açtı. İddialı olduğu konu, lüks perakendesi. Brandroom mağazalarıyla yerli tasarımcı ve markalara destek veriyor. Pera Palas Jumeirah ve son olarak St. Regis İstanbul ile Türkiye’de otel işletmeciliğine lüks ve konsept otel kavramlarını kazandırdı. Medyada alternatif yayıncılığı sürdürüyor.

Mediasa Yayıncılık ve gençlik ve eğitim televizyonu ZTV’yi kurdu. Demsa Group’un bir diğer önemli projesi ise Demsa Koleksiyon ismiyle müzecilik alanında. 2 bin parçanın üzerinde resim ve bin parçanın üzerinde hat sanatı eseri, Demsa Koleksiyon Müzesi’nde sergilendi.

DEĞERLENDİRME 3.0

İçeriği Nasıl Buldunuz?

Captcha